Ubi bere, ibi patria. ( Kde je dobre, tam je vlasť .)

Autor: Janka Bojňanská | 21.2.2012 o 12:32 | (upravené 21.2.2012 o 16:24) Karma článku: 4,70 | Prečítané:  497x

Myslím,že mnohí mi dajú za pravdu. V každodennom zápolení sa zriedka zamýšľame nad otázkou, čo nás robí šťastnými ? Zárukou pravdepodobného šťastia sa nám javí nadobúdanie majetku, blahobyt, vlastnenie a tým aj zveľaďovanie imidžu. V tomto duchu si objasňujeme priority. Nastavujeme latky. Dosahujeme výsledky. A napokon  máme. Menej i viac rukolapné dôkazy o šťasti. Nuž, prečo nie ? Zavelila nám predsa stotožnená túžba.  Veď účelovým životným postojom je tešiť sa.

Azda len v tomto kontexte je možné pochopiť, že v časoch hospodárskej krízy si šéfovia inštitúcií  a firiem vyplácajú bonusy a benefity. Možno len v tejto línii je vhodné porozumieť rozmachu klientelizmu a korupcie. Snáď len za týchto okolností sme rozhorčene schopní pripustiť najväčší korupčný škandál Gorila. Cítime, že všetko spomínané nemá nič spoločné s férovými spoločenskými princípmi a preto je vhodné na pranier.

Štátnici predsa nedostávajú mandát na rozmach vlastných majetkov, ale na spravovanie vlastnej krajiny, ktoré má viesť k prosperite. V zle spravovanej krajine býva často sloboda občanov oklieštená nespravodlivosťou. Nečudo, že sa lekári počas nastoľovania svojich požiadaviek stretávali so solidaritou. Nie je sa čo diviť, že pobúrenie nad Gorilou vyhnalo do studených ulíc protestujúcich.

Paradoxne, ba až šokujúco vyznel európsky prieskum z ktorého vyplynulo, že v minulom roku sme boli bohatší ako Nemci a Briti. Možno sa len v kútiku úst pusmiať a nebrať to vážne. Bohatší sme možno boli...citovo.

Zhodneme sa na tom, že univerzálny recept na šťastie neexistuje. Niekomu robí neobyčajnú radosť pocit uznania. Inému stačia koníčky, rodina, okruh priateľov,práca. Kritéria sa rôznia. Avšak, neodškriepiteľným faktom ostáva, že pocity blaha sú úzko prepojené so spoločenskými vzťahmi a väzbami. Tie nás predurčujú tešiť sa zo života aj vo vlastnej domovine. Bude to len chcieť nanovo a správne sa rozhodnúť. Cicero povedal , že politici si môžu získať priazeň bezúhonnosťou a skromnosťou. Je možné dať sa aj v dnešných časoch týmto výrokom viesť ? Uvidíme...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?